Chceli by ste vedieť či sa Vám oplatí životná poistka?Dnešný svet je plný neočakávaných udalostí. Možno sa to môže zdať ako nezmysel, ale pravda je taká, že čím viac technologicky napredujeme, tým je väčšie riziko toho, že vám niečo spôsobí čiastočnú alebo úplnú „odstávku“. Práve v takýchto prípadoch slúži ako záchranné koleso životné poistenie. Ak by sme slovné spojenie „čiastočná odstávka“ a „úplná odstávka“ chceli aplikovať do tejto problematiky, tak druhá zmienená by predstavovala váš exitus, laicky povedané, smrť. Prvá by už bola ružovejšia, čo však môže byť tiež relatívna. Môže znamenať úraz vašej osoby či vašich detí, chorobu, stratu zamestnania alebo invaliditu. Práve tento článok vám túto tematiku priblíži čo najpresnejšie, ale zároveň najstručnejšie.

Čo to je?

Životné poistenie je taký produkt, ktorý si obstarávajú takí ľudia, ktorí chcú finančne zabezpečiť svojich najbližších v prípade smrti alebo ktorí chcú zabezpečiť aj seba, aj blízkych pre prípad nehody alebo udalosti, ktorý by neskončil smrťou. Odporúča sa hlavne pre živiteľov rodín, ktorí sú hlavnými strojcami príjmu. Ako sme už naznačili vyššie, v prípade naplnenia udalosti dostane istú finančnú čiastku buď poistená osoba alebo jej blízki. Existuje teda viacero typov tohto produktu a k nim je možné si dodať aj iné poistné udalosti, o ktorých si o chvíľu povieme. Hľadáte to najlepšie na trhu? Tak v tom prípade tvrdíme a zároveň vám aj radíme, že najlepšie životné poistenie vás určite nesklame. Dôvodov je hneď niekoľko a aj o nich si povieme.

Rýchle ho vybavíte online

Medzi hlavné výhody moderných technológií je, že ak chcete niečo vybaviť, vo väčšine prípadoch už nemusíte nikam chodiť, a teda z domu sa ani nepohnúť. To je veľmi potešujúce pre tých, ktorí trávia v práci celé dni a predstava toho, že by namiesto oddychu vo svojom voľnom čase mali behať po rôznych spoločnostiach, zisťovať ponuky, porovnávať a uzatvárať zmluvy. Uľahčenie životov dnes spočíva v internete. Už aj životné poistenie môžete uzatvoriť online, čo je pozitívne pre každého. Hodiny strávené v pobočkách poisťovacích spoločností nie vôbec sú lákavou predstavou, zatiaľ čo obetovať 10 minút hľadania z pohodlia domova a za ten čas zistiť všetky dostupné možnosti, predstavuje vďaka online spôsobu veľmi dostupnú možnosť zisťovania rôznych ponúk, hoci len zo zvedavosti.

Online to je lacné a rýchleNajlepšie a najlacnejšie

Ďalšou nespochybniteľnou výhodou uzatvorenia životného poistenie online je to, že vám zobrazí to najlepšie a najlacnejšie na trhu, a to vďaka kalkulačke, ktorá vám vypočíta porovnanie rôznych ponúk. Slovo najlacnejšie je absolútneho rázu, zatiaľ čo najlepšie takým byť nemusí. A aj na to slúži kalkulačka životného poistenia na vyššie zmienenej stránke, ktorá vám behom niekoľkých sekúnd zobrazí porovnanie všetkých vám prístupných ponúk. Najprv je potrebné vyplniť formulár na základe ktorého sa tieto výsledky vygenerujú. Potom si o nejakú z nich môžete priamo požiadať.

Aké mám možnosti?

Ak uvažujete uzatvoriť životné poistenie online, mali by ste dopredu vedieť o všetkých dostupných možnostiach a potom sa nad nimi jednotlivo zamyslieť. Tento produkt môžeme rozdeliť na dve základné kategórie: bez sporenia a so sporením.

Bez sporenia

Najzákladnejší typ tohto produktu zahŕňa poistnú udalosť resp. riziko smrti poistenca, a od toho dostalo aj názov rizikové životné poistenie. V prípade realizácie tejto udalosti sa konkrétna čiastka, ktorá je zmluvne stanovená, vypláca najbližším osobám. Tento základný typ si však môžete aj rozšíriť, a to tak, že si k nemu jednoducho nejaké tie udalosti pripoistíte*. Tým si ale nerozšírite len samotné poistné udalosti, ale aj váš mesačný poplatok zasielaný do poisťovne.

*Pripoistenia

Pripoistiť si teda môžete úraz, práceneschopnosť (v prípade straty zamestnania alebo úrazu, ktorá ju spôsobí), chorobu/zdravie alebo invaliditu. Poisťovne väčšinou hradia všetky liečebné náklady. Presný rozsah je uvedený v konkrétnych zmluvách, no zároveň ste o ňom oboznámený už v štádiu hľadania výhodnej ponuky pre vás. Okrem toho si jednotlivec môže do zmluvy zakomponovať aj iných členov domácnosti, akými sú hlavne deti, keďže aj im sa stáva mnoho úrazov, práve kvôli spoznávaniu hraníc života a sveta.

So sporením

Ďalšími dvoma typmi tohto produktu sú kapitálové a investičné životné poistenie. Tie zahrňujú okrem rizika smrti aj sporenie. Niekto si povie, že je to veľmi užitočné, no nezávislí odborníci tvrdia ináč a jednoznačne odporúčajú si na sporenie určiť produkt vopred na to určený a nie nejaký umelo vytvorený, čo aj prípad poisťovacích spoločností. Jednak, že si za ne účtujú vysoké poplatky a jednak, že zúročenie je veľmi nízke, ba v súčasnosti najnižšie v histórii. To znamená, že reálny zisk by ste mali až po niekoľkých rokoch investovania, čo však stále nie je isté, pretože zisk je pre nás v tomto prípade vrátená suma, ak by ste sa rozhodli tento produkt ukončiť predčasne. Zdôrazňujeme to preto, aby ste si nemysleli, že späť dostanete to, čo ste vrazili, plus niečo navyše. Táto situácia by mohla mať reálne naplnenie pri oficiálnom konci zmluvy v prípade dožitia. No aj tu je riziko, že nebudete spokojný, ak si zoberieme do úvahy taký faktor, akým je inflácia…

Premýšľate nad jednotlivými možnosťami?Aký produkt si zvoliť?

Ak presne viete, o čo máte záujem, pátranie nemusíte zbytočne naťahovať. No ak v tom nemáte jasno, odporúča sa využiť pomoc nezávislého odborníka. Je to hlavne preto, lebo odborníci pracujúci pre konkrétne spoločnosti sa vás budú snažiť nalákať nielen na ich produkty, ktoré nemusia byť výhodné, ale zároveň aj na produkt, ktorý vôbec nepotrebujete. Pre vás to bude predstavovať nepredstaviteľnú finančnú ťarchu a pre pracovníka krásnu províziu. Jeden zbehlý nezávislý odborník vám bezplatne pomôže aj na hore uvedenej stránke.

To, čo sa stane, nikdy neviete. Jedine na základe úvah, doterajších skúseností a zohľadnenia iných skutočností môžete prísť na to, ktoré poistné udalosti sú pre vás relevantné a až potom je dobré sa pustiť do zostavovania zmluvy. Najlepšie by bolo zahrnúť všetky udalosti do jednej zmluvy, no tu hrozí, že by to bolo finančne veľmi náročné. Možno by ste platili veľa a žiadna udalosť by sa nikdy nestala (chvála bohu, no pre niekoho iného ako naschvál). Zdravie je len jedno, treba si ho chrániť. A ak sa nám to nepodarí, dbajme na to, aby sme našou situáciou nepoškodzovali najbližších nielen po zdravotnej, ale aj po finančnej stránke. Životné poistenie je skutočne užitočný produkt, o ktorom viac sa môžete dočítať na idnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *