Bývanie hľadajú zväčša mladí ľudiaSte na začiatku vašej životnej púte? Či už ste sami alebo s niekým a plánujete si zabezpečiť bývanie, no vaše úspory nedostačujú, práve pre vás je tu hypotéka pre mladých. Výhodou mladších generácii je to, že percento schválenia žiadostí je oveľa vyššie než pri tých starších generáciách. Samozrejme, nie je to jediná podmienka, ktorá je potrebná na získanie potrebných financií. Jednotlivé spoločnosti (bankové či nebankové) si kladú viac-menej náročnejšie podmienky a to v závislosti od výšky žiadanej sumy, od výšky platu žiadateľa/ov atď. Podrobnejšie sa celej tejto problematike povenujeme nižšie. Teraz si však povedzme konkrétne výhody tohto druhu pôžičky.

Ktorá je najvýhodnejšia?

To, ktorá hypotéka pre mladých je najvýhodnejšia, závisí od vašich prianí a očakávaní. Keďže má väčšina sprostredkovateľov rovnaké podmienky, tak to, čo môže zavážiť u vás, je výška úroku alebo aj percentuálne vyčíslenie toho, čo je vám daná banka ochotná  za vaše vysnívané bývanie „doplatiť“. Jedno je však isté, tá najvýhodnejšia hypotéka pre mladých vám je dostupná aj na stránke, ku ktorej sa dostanete po kliknutí na vyznačený odkaz. Obsahuje ponuky mnohých bánk na tento finančný produkt. Stojí za zmienku, že nie všetky banky na Slovensku ho poskytujú. Na tejto stránke si môžete prečítať všetky dôležité informácie, ale zároveň si môžete pozrieť jednotlivé ponuky poskytovateľov. Nemusíte ostať len pri pozeraní, ale pomocou kalkulačky si môžete sami nezáväzne a zadarmo vypočítať, ktorá hypotéka pre mladých je pre vás tá najvýhodnejšia. O konkrétnejších výhodách a nevýhodách tohto finančného produktu si vzápätí povieme.

Takéto sú plusyPozitíva

Ak sa vekovo zaraďujete do skupiny mladých, tak práve hypotekárny úver je to, čo by ste mali využiť, a to hneď z viacerých dôvodov. Jednotlivé spoločnosti vám vedia poskytnúť výhodnejší úrok a k tomuto faktu sa pripája aj to, že na vašom splácaní sa čiastočne podieľa ja štát. Aby sme nezavádzali, tak to vysvetlíme. V prípade, že sa rozhodnete pre tento finančný produkt, štát je vám ochotný prispievať resp. za vás splatiť 2% z požičanej sumy ročne a k tomu môžeme prirátať aj pomoc samotnej inštitúcie, ktorá vás podporí 1%. Z toho vyplýva, že ročne sa vám splácanie môže znížiť až o 3%. Treba však dodať, že trvania tohto príspevku je v súčasnosti obmedzené na 5 rokov.

Medzi ďalšie nespochybniteľné výhody patrí aj odpustenie rôznych poplatkov za špeciálne transakcie. Napríklad, ak sa v období fixácie dostanete k takej sume, ktorá vám môže zabezpečiť predčasné splatenie, máte to bez poplatku. Iné produkty by si inkasovali buď nejaké percento z požičanej sumy alebo nejaký fixný poplatok. Ďalším pozitívom je, že počas prvých 5 rokov splácania hypotéky pre mladých máte okrem štátneho príspevku nárok aj na bezplatné využitie možnosti mimoriadnych splátok, no tie si môžete na dané obdobie aj odložiť. Hypotekárny úver pre mladých vám ponúka aj inú možnosť, a tou je znížiť si mesačné splátky na polovicu, maximálne však po dobu 2 rokov, prípadne si na toto obdobie splátky úplne odložiť, ak sa vám narodí bábätko.

Majú však aj svoje negatívaNegatíva

Hypotéka pre mladých však má aj svoje tmavšie zákutia. Medzi ne však patria také skutočnosti, ktoré by sme mohli označiť ako všeobecné negatíva vyšších pôžičiek. Ide napríklad o tieto fakty. Podľa výšky sumy sa musíte zaviazať na kratšiu či dlhšiu dobu, čo vás bude podvedome ťažiť. Na rozdiel od spotrebného úveru, tento druh finančného produktu má v podmienkach, že žiadateľ musí ručiť nehnuteľnosťou. Rovnako vám neposkytne sumu, ktorá by úplne hradila vaše náklady s bývaním. Môžete požiadať maximálne o 70% z hodnoty založenej nehnuteľnosti, čo môže, ale nemusí stačiť. No aj to je obmedzené, pretože táto suma nesmie byť použitá na kúpu vybavenia bývania. Nie je tajné ani to, že ak vás hypotekárny úver pre mladých zaujal, budete si musieť počkať trošku dlhšie na to, kým sa k nemu aj reálne dostanete, pretože jeho vybavovanie sa nedá nazvať rýchlym. Taktiež by ste mali počítať s tým, že niektoré banky si účtujú vysoké poplatky za poskytnutie tohto finančného produktu.

Je náročné ju získať?

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím vyššie sumy žiadate, tým náročnejšie podmienky na jej získanie môžu byť na vás kladené. Povedzme si však presne, čo hypotekárny úver pre mladých obnáša.

Ak ste sa rozhodli požiadať o tento produkt, musíte mať na pamäti to, že je možné ho využiť výhradne na náklady spojené s ubytovaním (kúpa, prestavba nehnuteľnosti), nie však na jeho zariadenie. Stanovená je aj veková hranica, a to od 18 do 35 rokov. Takisto musíte dokladovať váš príjem, ktorý by mal v hrubej čiastke prestavovať maximálne 1,3 násobok priemernej slovenskej mzdy a ak ste manželia tak 2,6 násobok.  Ak by ste mali čo i len o desatinu percenta viac, nespĺňali by ste podmienky na získanie hypotéky pre mladých.

Koľko si môžem požiadať?

Hypotekárny úver pre mladých vám umožňuje požiadať až o 200 000 eur. Minimálna hranica je 10 000 eur. Ak by ste si však chceli uplatniť nárok na štátny príspevok, maximálna suma, na ktorú sa tento príspevok vzťahuje je 50 000 eur.

Dohodnite si takú splatnosť, ktorú aj reálne zvládneteDokedy ju musím splatiť?

To, akú sumu si zoberiete a za akú dobu ju splatíte, závisí od vás. Dobu splácania si môžete ľubovoľne zvoliť. Vo všeobecnosti ide o minimálne 4 roky a maximálne 30 rokov splácania. Keďže úver všeobecne, nie len ten hypotekárny pre mladých, je záväzok na dlhú dobu, odporúča sa priplatiť za jeho poistenie, čo by vám zaručovalo menšiu starosť, ak by došlo k najhoršiemu a vy by ste nemali na zaplatenie splátok.

Na konci splácania by ste mohli nájsť rozdiel sumy, ktorú ste si požičali a ktorú ste reálne vrátili. Tento rozdiel predstavujú hodnoty ako RPMN a úrok. V súčasnosti sú však úroky tak nízke, že tí, ktorí si vzali pôžičky pred pár rokmi sa radšej pousmejú. Nejde už o desiatky percent, ale úrok hypotéky pre mladých zo začiatku tvorí maximálne nejakú desatinku 1%.

Pozdĺž celého článku sme sa bavili o prevratnom a veľmi výhodnom finančnom produkte, ktorý môže pomôcť naštartovať život mnohým ľuďom. Hypotéka pre mladých takým produktom  skutočne je a dosvedčí vám to aj tento štátny web.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *